Bezdrátové připojení eduroam nyní i na železničních nádražích

23. února 2015 0:26

Všichni studenti se mohou nově bezdrátově připojit k Internetu na Hlavním a Masarykově nádraží v Praze prostřednictvím služby eduroam, kterou dobře znají ze svých domovských fakult. Dostatečně silný signál pokrývá všechny veřejné prostory i nástupiště. Připojení k Internetu tak proběhne pomocí jediných přihlašovacích údajů, stejně jako na domácí škole nebo v jiném přístupovém bodu infrastruktury eduroam.
Pilotní provoz, který běží od října loňského roku, má poskytnout představu o zájmu uživatelů v lokalitách tohoto typu a také o vhodné zátěži. V rámci pilotního provozu je eduroam dostupný již také na hlavním nádraží v Pardubicích. CESNET tak stávající pokrytí roamingové infrastruktury eduroam, jejíž tuzemskou část provozuje, rozšířil o tři významné dopravní uzly. Po vyhodnocení pilotního provozu na těchto velkých nádražích je pravděpodobné rozšiřování služby eduroam i na další nádraží a významné dopravní uzly.

V současné době představuje pokrytí služby eduroam v České republice 652 přípojných bodů, ale uživatelé se mohou stejně snadno připojit i v téměř 5000 institucích v 69 zemích po celém světě. Sdružení CESNET, jehož členskými organizacemi jsou veřejné vysoké školy a Akademie věd České republiky, patří k průkopníkům a iniciátorům vzniku takto koncipovaného přístupu k síti a dlouhodobě se snaží tuto infrastrukturu rozšiřovat. Zapojené organizace získají jednoduchý systém ověřování uživatelů a recipročně i možnost jejich připojení po celém světě.

CESNET rozvíjí a provozuje národní e-infrastrukturu CESNET, jež uživatelům nabízí celou řadu služeb pro moderní vědeckou a výzkumnou práci – výkonnou počítačovou síť, výpočetní clustery vybavené programy pro celou řadu oborů, vysokokapacitní datová úložiště pro ukládání a sdílení dat, prostředky pro multimediální komunikaci usnadňující spolupráci distribuovaných týmů (videokonference, webkonference, multimediální přenosy) a další informatické nástroje pro řešení úkolů z celé řady oborů. Národní e-infrastruktura CESNET je rozvíjena za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a je součástí Cestovní mapy ČR velkých infrastruktur pro výzkum, vývoj a inovace.