Spalujeme! Elektrizujeme! Den s formulemi ČVUT 2015!

8. října 2015 13:42

V pondělí 12. 10. 2015 se představí na „Dni s formulemi ČVUT 2015“ studentské týmy eForce FEE Prague Formula z Fakulty elektrotechnické a CTU CarTech z Fakulty strojní. Obě stáje se budou prezentovat exhibiční jízdou v časech 10:30, 11:15 a 14:00 hodin v Technické ulici. U technologických stanů budou na návštěvníky čekat konstruktéři a vývojáři formulí, aby představili své monoposty i plány na další sezónu. Součástí akce bude i výstava starších formulí a nábor nových členů do obou týmů, který bude v prostorách studentského HUBu „Rýsovna“ uvnitř Fakulty strojní.

Úkolem týmů pro soutěž Formula Student je postavit každý rok vůz formulového typu, který bude konkurenceschopný, levný a spolehlivý. Tyto aspekty se vždy prověří na závodech, které se konají na světoznámých okruzích. Hodnotí se nejen to, jak vůz jezdí během dynamických disciplín, ale také engineering design (kvalita návrhu a zpracování vozu), cost report (kolik by stála sériová výroba 1 000 kusů), business plán (uvedení prototypu jako produktu na trh) nebo v neposlední řadě spotřeba monopostů (paliva u spalovacích motorů, baterie u elektrických vozů).

CTU CarTech, formule Fakulty strojní, v roce 2015 závodí s modelem FS.07 a je mezi českými týmy stále mezi nejúspěšnějšími. Tým se skládá přibližně z 50 studentů bakalářského a magisterského studia. Formule se spalovacím motorem letos na první pohled zaujme barevným rozlišením levé a pravé poloviny monopostu, která nekončí na karoserii, ale pokračuje v podobě veškerých eloxovaných hliníkových dílů náprav a komponentů v kokpitu. Vzhledem k pravidlům soutěže Formula Student, která definují, jaké rysy má formule mít, je upraven i přední a zadní aero paket. Další novinkou je technologie sintrování, což je 3D tisk kovů. Na formuli FS.07 nelze opomenout ani upravené vačkové hřídele nebo druhou generaci uhlíkových ráfků a uhlíkový monokok.

eForce FEE Prague Formula je jediný tým v ČR, který staví elektrickou studentskou formuli. Vývoj elektrické formule je v mnohém komplikovanější než formule se spalovacím motorem. Pro čtvtou generaci monopostu musel být vyvinut např. sběr a vzájemná komunikace jednotek po CANu nebo sestavení battery packu do uhlíkového casu. Hlavní konstrukční inovací pro sezónu 2015 je však pohon všech čtyř kol a využití planetových převodovek. S jedinou českou elektrickou formulí a jedinou českou formulí s pohonem všech čtyř kol potvrdil tým eForce FEE Prague Formula své místo mezi nejlepšími týmy na světě druhým místem na závodech FS Czech.

„Každý student, který se účastní konstrukce, stavby, testování, závodů a dalších událostí spojených s projektem, si vyzkouší studium v praxi a stane se tak excelentním absolventem. Kromě vítězství v závodu Formula Student/SAE, projekt poskytuje skvělou zkušenost a přípravu na povolání pro budoucí inženýry“ říká děkan Fakulty strojní prof. Michael Valášek.