Praho, starej se o své Silicon Valley, vyzvali studenti magistrát

Praho, starej se o své Silicon Valley, vyzvali studenti magistrát

9. května 2019 17:20

Kampus Dejvice nefunguje jako součást města, magistrát doteď nezajímalo, v jakém prostředí žijí desetitisíce studentů, vědců a pedagogů. „Pojďme to změnit!“. Takový apel vyslali směrem k pražskému magistrátu zástupci místních studentů i zaměstnanců 28. dubna 2019 a doprovodili jej symbolickým stanováním v Technické ulici, které příznačně ilustruje dosavadní přístup města – zaspání rozvoje tohoto koutu města. Přednost před lidmi mají automobily, 40 let staré sakury, místní chlouba, marně čekají léta na prořez. Míst k odpočinku? Absolutní nedostatek. Změní nové zastupitelstvo přístup hlavního města?

Společně s blokádou byla zveřejněna výzva podepsaná akademickými senáty a studentskými uniemi, která vybízí magistrát k aktivnímu zapojení do rozvoje Kampusu Dejvice. V něm sídlí tři vysoké školy – ČVUT, VŠCHT, UK, dále Ústav organické chemie a biochemie AVČR a Národní technická knihovna.

„Přijde nám absurdní, že magistrát doposud přehlížel existenci místa, kde se každý den prolnou desítky tisíc vysokoškoláků, vědců, zahraničních návštěv, ale i běžných obyvatel Prahy 6,“ říká jeden z organizátorů blokády a výzvy Kateřina Bednářová „Nicméně věříme, že relativně nové vedení Prahy bude naslouchat tomu, co se mu klidnou formou snažíme říct,“ dodává.

Reakce magistrátu na sebe nenechala dlouho čekat a hned 29. dubna se sešli zástupci studentů, radní Jaromír Beránek (zastupující radního pro vzdělávání Víta Šimrala a 1. náměstka primátora Petra Hlaváčka), autorka ideové koncepce urbanistického rozvoje kampusu Pavla Melková, koordinátorka Kampusu Dejvice Zita Adamová a ředitel NTK Martin Svoboda. Setkání přineslo několik rychlých závěrů.

„Víme, že se předešlé vedení magistrátu projektu Kampusu Dejvice dostatečně nevěnovalo, a chceme toto pochybení co nejdříve napravit. Společně s Petrem Hlaváčkem budeme řešit nejen urbanistické řešení prostoru, ale i jeho obsahové naplnění. A to vše společně s městskou částí a – především – se samotnými studenty,” komentoval radní pro vzdělávání Vít Šimral.

Účastníci schůzky se dále shodli na tom, že bude rozpracována 2. fáze koncepce urbanistiky Kampusu Dejvice, z níž vyplyne jasný akční plán a konkrétní nástroje pro realizaci včetně jmenování zodpovědné osoby pro koordinaci úprav prostoru.

Od 2. května má také vstoupit v platnost zkušební režim pěší zóny v Technické ulici, zatím platný do 1. 7. 2019.

Autor: